Een sportmerk waar ‘hardlopen als lifestyle’ het uitgangspunt is. Dat is in het kort 4T2 (spreek uit: fortytwo). Het jonge merk produceert en verkoopt ‘modulaire’ sportschoenen en andere hardloopartikelen. Dat gebeurt wereldwijd, maar in april opende 4T2 de deuren van haar eerste winkel: in de Haarlemse Kleine Houtstraat.
‘Amsterdam’ was vanwege de internationale uitstraling ook even een optie. Maar als geboren en getogen Haarlemmer liet 4T2-oprichter Jurian Elstgeest zijn hart meespreken. “Voor mij waren er drie straten waar ik wilde zitten”, vertelt Jurian. “De Zijlstraat, de Gierstraat of de Kleine Houtstraat. Het werd de laatste, waar een geschikte locatie vrijkwam nadat custom kledingwinkel Stitch naar de overkant verhuisde. Dat was nodig ook, want de webshop liep zo goed dat het vanuit huis eigenlijk niet meer ging.”
Het verhaal achter de hardloper
Daarbij zagen Jurian en zijn team niet zozeer een ‘klassieke’ sportwinkel voor zich, maar een atelier waar letterlijk en figuurlijk werk wordt gemaakt van hardlopen en waar ‘het verhaal achter de hardloper’ centraal staat. Achterin de winkel staat een deel van de voorraad schoenen, halverwege is ruimte voor gesprek en ontmoeting aan een hoge tafel en voorin zijn zaken als schoenen, shirts en voedingssupplementen. Dit alles aangekleed met – uiteraard – hardloopfoto’s en -bladen én met tekeningen en schetsen van de eigen schoenen van 4T2.
Want die schoenen, dat is uiteindelijk de basis. Zowel van hardlopers als van 4T2. Jurian deed zelf als hardloper mee aan zo ongeveer alle bekende (en minder bekende) hardloopevenementen. Daarnaast werkte hij jarenlang ‘in de sportschoenen’, bij alle grote merken en in elke functie die daarbij komt kijken. Denkend over zijn toekomst kwam het idee op om een eigen merk en product op te bouwen. Waarbij mensen in zijn omgeving hem extra uitdaagden door Jurian voor te houden dat hij altijd zoveel kritiek op alles had. Dus: “Waarom doe je het niet zelf?”.
Gone running
Vanaf toen leek alles op zijn plek te vallen. In de week tussen kerst en oud en nieuw verwerkte hij alle ideeën uit zijn hoofd tot een plan, niet veel later vond hij vanuit zijn netwerk een viertal mensen waarmee hij het merk samen kon opzetten. De naam werd 4T2, een verwijzing naar zowel de 42 kilometer van de marathon als naar de T2, het moment waarop bij een triatlon de fiets wordt ingeruild voor hardloopschoenen. Met achter de naam de tekst ‘gone running’. Daarmee willen ze maar zeggen: 4T2 begrijpt hardlopers, want we zijn zelf hardlopers.
Het bijzondere van de schoenen van 4T2 is dat ze niet in collecties worden gemaakt vanuit een ‘seizoengedachte’, maar in productieruns. Jurian: “Bij één van de merken waar ik werkte, zat ik in de taskforce sustainability. Daar kwam ik met het idee om een schoen te maken waarvan de componenten uitwisselbaar zijn, een beetje naar het voorbeeld van Fairphone. Dat scheelt in de ontwikkelingskosten met bijbehorend materiaalverlies en in het over de wereld verschepen van samples. Ook heb je geen overproductie meer van schoenen die uiteindelijk in het beste geval via outlets en dergelijke worden afgezet. En als de zool versleten is, gooi je de schoenen niet weg maar laat je ze verzolen.”
Internationaal Haarlem
Die combinatie van communiceren vanuit ‘de hardloper’ én de andere manier van produceren sloeg aan. In juli 2022 ging de eerste schoen via de webshop de deur uit, inmiddels levert 4T2 aan onder meer de Verenigde Staten, de grootste West-Europese landen en aan Zuidoost-Azië. Daarna pas komt ‘Haarlem’. Toch is de fysieke winkellocatie een belangrijke volgende stap in de ontwikkeling van het merk, vertelt Jurian: “We kregen regelmatig vragen of mensen konden komen passen, of de schoenen mochten testen. Nu we open zijn, een paar maanden pas, merken we dat mensen uit binnen- en buitenland speciaal naar Haarlem komen om onze schoenen te bekijken of te passen. Er komen hier veel buitenlanders, zowel toeristen als expats.”
“Ik ben opgegroeid in de binnenstad, erg leuk om te zien dat andere ondernemers uit de binnenstad hier nu als klant komen. De Kleine Houtstraat vind ik een hele leuke straat en ik heb de nodige contacten met andere winkeliers, zoals Het Dropje van Haarlem, Kinki Kappers, Stitch en Divinité. Daarnaast is er een appgroep van de straatvereniging. Ik denk dat zulke samenwerkingen heel belangrijk zijn. De binnenstad is in mijn ogen op zijn best als er een goede balans is tussen wonen, werken, retail en uitgaan – dan moet je er ook met zijn allen iets aan doen om die balans goed te houden.”
Spannende tijd
“De retail gaat een spannende tijd tegemoet, er zullen verwacht ik de nodige winkels verdwijnen. Dan wil je niet alleen maar ‘koffiebarretjes’ terug, juist de diversiteit bepaalt de kwaliteit en aantrekkelijkheid van Haarlems als stad. En hoewel wij 55% van onze omzet online maken, geloof ik absoluut in retail. Als je een goed en duidelijk merk neerzet, zorg je dat mensen naar je toe willen komen. Bij ons werkt dat in ieder geval wel zo. Eén van de volgende stappen voor ons merk is dat we een ‘grotere’ versie van ons atelier realiseren. Dat zal dan in een internationale metropool zijn, maar dan is het toch maar mooi begonnen in Haarlem.”



